Na czym polega multiroom?

Możliwość jednoczesnego zarządzania dźwiękiem w wielu pomieszczeniach, czyli tak zwane wielosferowe nagłośnienie, jest rozwiązaniem niosącym ze sobą naprawdę ogromną wygodę.

Obsługa multiroom jednym urządzeniem Równocześnie jednak dość łatwo można zauważyć, że nadal nie cieszy się ono w Polsce zbyt dużą popularnością. Ponadto stosunkowo niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że za pomocą tego typu technologii możliwe jest także przesyłanie obrazu. Multiroom jest systemem – nierzadko bardzo rozbudowanym – sterowanym przez jeden główny punkt centralny. W punkcie tym umieszczony jest specjalny wielosferowy kontroler oraz wszystkie inne urządzenia służące jako źródła dźwięku: odtwarzacze CD/DVD, tunery, czy nawet serwer multimedialny. Stwarza to możliwość rozsyłania sygnału audio i video po wielu różnych pomieszczeniach w domu. Pozwala jednocześnie na swobodne sterowanie dźwiękiem w poszczególnych wnętrzach niezależnie od siebie – można w dowolny sposób korygować jego głośność czy barwę. Co więcej, nie ma tutaj właściwie żadnych ograniczeń dotyczących liczby pomieszczeń, które mogą być w taki sposób nagłośnione; wszystko zależy praktycznie jedynie od naszej własnej wizji i tego, co chcemy osiągnąć.

Sterowanie całym domemCo więcej, dzięki odpowiedniemu zintegrowaniu ze sobą takich urządzeń możliwe jest sterowanie nimi za pomocą jednego tylko kontrolera – do tego zadania może nam służyć nawet smartfon czy tablet. W praktyce wszystko sprowadza się przede wszystkim do podłączenia do poszczególnych sprzętów audio niewielkich urządzeń sterujących. Pozwalają one wówczas na swobodne kontrolowanie barwy i głośności dźwięku, ustalanie własnych playlist czy też włączanie muzyki o wybranej porze w ciągu dnia. Dzięki temu możliwe jest także zdalne kierowanie dźwiękiem w obrębie całego domu. Na przykład, znajdując się akurat w kuchni możemy bez problemów włączyć muzykę w odtwarzaczu znajdującym się w łazience. Wszystkie elementy wchodzące w skład takiego systemu czerpią muzykę i obraz z jednego, głównego serwera na którym umieszczone są takie pliki. Dzięki temu można na przykład jednocześnie oglądać film w salonie, a w drugim pomieszczeniu włączyć dzieciom bajkę – wszystko za pomocą jednego tylko serwera. Jeśli ktoś chce wdrożyć takie rozwiązania we własnym domu, to najlepiej jest zrobić to przy okazji gruntownego remontu. Wymaga to bowiem starannego zaplanowania, i niekiedy także pewnej ingerencji w całą strukturę budynku.