Vinyl czy CD?

Pewnie mamy wiele takich osób, które w ogóle nie zdają sobie sprawy z tego jakie różnice są między płytami CD a płytami Vinylowymi.

Vinyl czy CD?Jeśli takie pytanie pada to trzeba sobie powiedzieć, że różnice na pierwszy rzut oka nawet dla ucha nie są szczególnie widoczne. Na pewno bardzo ważna jest tutaj kwestia dźwięku, który na płycie vinylowej będzie lepszy niż na CD. Gdy w sprzedaży pojawiały się płyty CD mówiono, że cyfrowe nagranie będzie dawało perfekcyjną jakość dźwięku na wieki. Ale to mylne stwierdzenie, ponieważ to właśnie analogowy dźwięk jest lepszy i brzmi lepiej. Poza tym atutem, który będzie przemawiał za vinylami będzie również koszt sprzętu. W tej chwili dobry gramofon, z najwyższej półki można kupić już za około 3,5 tysiąca złotych natomiast profesjonalny sprzęt do płyt CD to wydatek na poziomie nawet 5 tysięcy złotych. Wracając do CD jako zalety tego nośnika na pewno można wymienić zdecydowanie łatwiejszy do niego dostęp oraz niższą cenę. Okazuje się, że płyty CD są nawet kilka razy tańsze niż płyty CD. Dlatego z jednym budżetem kupi się więcej płyt CD niż vinylowych.

Wielu DJ-ów decyduje się także na wybór płyt CD między innymi z tego powodu, że zdecydowanie łatwiej na nich nagrywać płyty Cd pochodzące z piractwa. Niestety wielu zwolenników płyt CD w ogóle nie zdaje sobie sprawę z tego jakie konsekwencje wiążą się z nagrywaniem nielegalnych kopii CD. Również możliwości finansowe początkującego Dj-a sprawiają, że sięga on chętnie właśnie po płyty CD. Na płytach CD zdecydowanie łatwiej także wykonywać różnego rodzaju kopie zapasowe, dlatego na pewno będzie to bezpieczniejsze rozwiązanie, gdy okaże się, że oryginał ulegnie zniszczeniu. Jeśli dodatkowo sięgniemy po profesjonalny sprzęt do miksowania może się okazać, że najdzie się tam masa różnorakich opcji i efektów, dzięki którym miksowanie muzyki stanie się łatwiejsze i uzyska się zdecydowanie lepsze efekty. Jeśli chce się podsumować rozważania trzeba zauważyć, że zdanie specjalistów DJ-ów są obecnie podzielone. Chyba jednak większość z nich będzie swoje myśli kierować raczej ku płytom vinylowym, ponieważ dzięki nim można skorzystać z lepszego mixu a jednocześnie zdecydowanie łatwiej jest zaprezentować swoje umiejętności przed widzami.