Poradnik zakupu sprzętu AV cz.2

Gdy musimy wybrać kolumny głośnikowe powinniśmy postarać się o to, by były one dobrane odpowiednio do tych pomieszczeń, w których przygotowane będzie kino domowe.

Preferencje doboru AVGdy mamy małe pomieszczenia i będzie nam przede wszystkim zależeć na filmach i muzyka nie będzie dla nas ważna powinniśmy się decydować na systemy 5 lub7 satelitek, które łączone będą z subwooferem. Można iść również na kompromis gdy nie mamy odpowiedniego budżetu i wtedy będzie można ograniczyć nieco te wydatki związane konkretnymi głośnikami. W przypadku prostego zestawu wystarczające będą także proste kable, dlatego również w tym względzie nie będzie trzeba decydować się na kupowanie szczególnie drogiego wyposażenia. Gdy kupujemy sprzęt najlepiej, jeśli mamy możliwość kupowania wszystkich elementów w jednym miejscu, ponieważ w ten sposób będzie można poszczególne elementy ze sobą połączyć i sprawdzić jak sprzęt razem połączony będzie się sprawował i czy rzeczywiście spełni nasze oczekiwania. Oczywiście, gdy już sprzęt będzie przeniesiony do studia też będzie funkcjonował nieco inaczej -ponieważ warunki akustyczne będą tam inne.

Jeśli udamy się do poważnego salonu sprzedaży można czasami oczekiwać, że będą oni mieli jakieś pomieszczenie odsłuchowe, w którym będzie można sprawdzić jak przygotowana przez nas instalacja będzie się sprawować. Takie rozwiązanie wydaje się być najlepsze. Przygotowując wszystkie elementy dla siebie na pewno warto także pomyśleć o tym w jak dużym pomieszczeniu będą one instalowane. Wydaje się, że ten element ma decydujące znaczenie i będzie odpowiadał za to jak wiele satelitek i kolumn powinno się wybrać. Stosując głośniki przednie przede wszystkim budujemy jakość efektów dźwiękowych. Tylne głośniki bardziej odpowiadają za efekty specjalne. Głośnik centralny ma odpowiadać za ścieżkę dialogową. Obecnie przede wszystkim stosuje się konfiguracje 5.1, które w zdecydowanej większości okaże się być wystarczającą. Ta forma w konfiguracji 7.1 jest jeszcze droga a najczęściej efektów nie będziemy w stanie obecnie usłyszeć. Oczywiście najważniejsze będzie tutaj odpowiednie dobranie głośników spośród takich, które będą w stanie dać nam możliwie najlepszy dźwięk. Nie zawsze najważniejsze będą tutaj wydane pieniądze, ponieważ czasami może się okazać, że dobre parametry uzyska się już w atrakcyjne cenie.

Rozmiar głośnikówStandardy, które są nam obecnie oferowane ciągle się zmieniają i wybierać można między 5.1, 7.1 a nawet w ostatnim czasie 10.1. nie zawsze jednak będzie można taki standard dobrze wykorzystać ponieważ brakować będzie dźwięków, które przez ten zestaw będą mogły zostać wykorzystywane. Dlatego lepiej czasami kupić niższy standard ale w dobrej jakości, niż sprzęt z wyższego standardu ale po najniższej linii oporu cenowego. Najważniejsze zadanie to kupować racjonalnie patrząc na brzmienie całości. Jeśli ktoś nie jest szczególnym specjalistom to minimalne różnice praktycznie będą dla niego niezauważalne. Mamy również zróżnicowane poglądy, jeśli chodzi o wielkość kolumn. Niektórzy zakładają, że powinny mieć taką samą wielkość. Ale ogólnie raczej powinno się stosować różne wielkości według mniej ponieważ w ten sposób będzie można uzyskiwać nieco bardziej zróżnicowane efekty i ogólnie będzie to korzystne dla odbieranych dźwięków. Osobiście wybieram właśnie zróżnicowane wielkości i głośnik centralny, który ma dedykowany charakter. Moim zdaniem w ten sposób rzeczywiście można uzyskać możliwie najlepsze efekty dźwiękowe niezależnie od tego jaki sprzęt się podłączy. W mojej opinii jest to korzystne również w momencie, gdy będzie się chciało słuchać na takim sprzęcie muzykę ponieważ uzyska się w ten sposób pełnowartościowe kolumny, które będzie można dobrze wykorzystać, gdy uruchomi się na nich muzykę. Oczywiście dodatkowo ważne będzie dopasowanie rozmiaru kolumn do miejsca, gdzie się pojawią. Jeśli tu się przesadzi to niestety nie uzyska się takich efektów jakich by się oczekiwało, dlatego lepiej na to nieco uważać. Ostatecznie wybór sprzętu nie będzie prosty, i powinno się brać pod uwagę wiele różnych kwestii, szczególnie gdy ma się ograniczone możliwości finansowe. Nie zawsze będzie łatwe znalezienie takiego sprzętu, który w niskiej cenie spełni rzeczywiście wszystkie nasze oczekiwania w 100%.Okazuje się, że często przed podjęciem ostatecznej decyzji najważniejsze będzie sprawdzenie kupowanego sprzętu.