Jak dobrać sprzęt audio video?

To jak będzie funkcjonowało kino domowe nie będzie zależało od jego marki, parametrów czy ceny. Najważniejsze będzie to co słyszy nasze ucho a nie to co widzi oko.

Jakość sprzętu Szeroka oferta jaka znajduje się w sprzedaży nie zawsze będzie odpowiadała jakości sprzętu. Większość osób udając się na dział sprzętu audio-video rozkłada rękę. Ilość propozycji jest tam ogromna i często nas przytłacza. Dlatego większość z nas oczekuje pomocy sprzedawcy. W dużej mierze jednak okazuje się, że taki sprzedawca nie będzie w stanie nic interesującego nam powiedzieć. Jego stwierdzenia o tym, że cena zależy od marki i parametrów będą zbyt ogólne. Dlatego ludzie decydują się kupować sprzęt uniwersalny i do muzyki i do filmów i to jest najczęstszym ich błędem. Gdy udajemy się do Sali koncertowej muzyków będziemy mieli z przodu a rozróżnienie będzie tylko po lewej i prawej stronie sceny. Właśnie w ten sposób dokonuje się nagrywania płyt audio. Producent chce jak najlepiej odzwierciedlać barwę dźwięku. Stosuje się więc naturalne odtwarzanie dźwięków w systemie stereo. Natomiast, gdy chodzi o kino domowe stosuje się trójwymiarowe środowisko, do którego potrzeba systemu pięciu głośników.

Określenie przeznaczenia sprzętu Przygotowywany jest wielostrumieniowy zapis dźwięku i efekty specjalne. Do tego podłączony jest wzmacniacz, który kontroluje ten system. Jeśli będzie się próbowało obrabiać taki dźwięk to najczęściej okaże się, że będzie to miało złe skutki i będzie niekorzystnie wpływać na jakość dźwięku. Gdy kupujemy sprzęt na samym początku musimy sobie określić do czego ma on służyć. Kino domowe przeznaczone jest do oglądania filmów. Natomiast systemy przeznaczone do muzyki powinny być stereofoniczne. Oddzielne zestawy najczęściej nas nie interesują i szukamy produktów uniwersalnych ale jak się okazuje będzie to błąd. Jak ocenić brzmienie? Jeśli chce się kupić dobry amplituner oraz do tego kilka dobrych głośników trzeba się liczyć z wydatkiem na poziomie minimum trzech tysięcy złotych. Do tego przygotować trzeba wyświetlacz i projektor, a to będzie generowało jeszcze większe wydatki. Najważniejsze będzie jednak przygotowanie odpowiedniego pomieszczenia na kino domowe. To element, o którym trzeba pamiętać ponieważ od tego jakie mamy pomieszczenie będzie zależeć to jak będzie się sprawował sprzęt, który kupimy. Jeśli nie będziemy posiadać dobrze przygotowanych pomieszczeń nie będziemy mogli liczyć na to, że kino domowe będzie dobrze pracowało. Zaufaj swoim uszom. To najważniejsza zasada, którą zawsze można zastosować. Jeśli będziemy mieli możliwość skorzystania w sklepie z sali odsłuchowej to warto taką możliwość wybrać. Tam sprawdzając to jakie odczucia mają nasze uszy można być pewny, że rzeczywiście uda nam się wybrać taki sprzęt, który pod każdym względem będzie spełniać nasze oczekiwania i nie wyrzucimy pieniędzy w błoto.