O czym warto wiedzieć przed kupnem amplitunera?

W zależności od kilku istotnych czynników, amplitunery mogą być podzielone na dwa podstawowe rodzaje. Wyróżniamy obecnie amplitunery stereo, które odbierają sygnał audio z tradycyjnych źródeł – kaset, płyt CD czy radia – a następnie wzmacniają go i podają na dwóch kanałach.

Odpowiedni amplituner Drugim rodzajem są amplitunery do zestawów kina domowego, które stanowią jednostkę centralną całego domowego systemu audio-video. Jeśli chcemy wybrać rzeczywiście idealny dla siebie sprzęt tego typu i uniknąć jakichkolwiek problemów przy późniejszym korzystaniu z niego, to koniecznie musimy w czasie zakupów zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych, podstawowych tutaj kwestii. Do najważniejszych parametrów tego typu zalicza się tutaj liczba kanałów, moc znamionowa RMS, moc muzyczna, dekodery dźwięku oraz liczba funkcji pozwalająca na korekcję brzmienia oraz barwy dźwięku. Dodatkowo dobrze będzie pomyśleć o funkcjach dodatkowych naszego amplitunera oraz o tym, z jakimi innymi urządzeniami może on współpracować. Takie kwestie są naprawdę bardzo ważne i mogą niekiedy mieć kluczowy wpływ na to, jaką decyzję tutaj podejmiemy. Liczba kanałów jest pierwszym z parametrów opisujących dany amplituner, o którym wspomnieliśmy. Obecnie największą popularnością cieszą się systemy wielokanałowe w układzie 5.1, czyli posiadające łącznie 6 kanałów. Często spotykane są również amplitunery z 7 kanałami (6.1) oraz ośmioma (7.1). Mówiąc ogólnie, większa liczba kanałów pozwala na uzyskiwanie lepszych efektów dźwięku przestrzennego – jego barwa staje się wówczas bardziej naturalna. Kolejny parametr to moc znamionowa i moc muzyczna. Takie rzeczy są określane liczbą watów. Im wyższa moc, tym głośniejszy i czystszy dźwięk można przekazać za pomocą takiego amplitunera. Bardzo ważną cechą jest moc znamionowa RMS, bowiem to właśnie ona decyduje o tym, z jaką głośnością sprzęt będzie w stanie przekazywać czysty dźwięk. Istnieje oczywiście wiele różnych czynników które znacznie wpływają na jakość odtwarzanego dźwięku.

Rozmieszczenie sprzętu AV Generalnie przyjmuje się, że na pomieszczenie o powierzchni 20 m2 wystarcza pięć kolumn o mocy 50 W RMS na każdą kolumnę. Następną ważną cechą jest dekoder dźwięku w amplitunerze. Należy bowiem pamiętać o tym, że zarówno filmy jak i muzyka na płytach CD i DVD mogą być zapisywane w różnych formatach. Z tego też powodu w amplitunerze potrzebny jest odpowiedni dekoder, aby dźwięk mógł zostać rozłożony na kilka kanałów; im więcej dekoderów w takim urządzeniu, tym lepiej. Poszczególne dekodery mogą rzecz jasna znacznie się od siebie różnić; odznaczają się różnymi funkcjami oraz sposobami na zmienianie barwy dźwięku. W większości przypadków spotkamy się w nich z cyfrowymi procesorami dźwięku, które pozwalają na przetworzenie cyfrowego sygnału dźwiękowego do postaci analogowej i skorygowanie w odpowiedni sposób jego brzmienia oraz barwy. Sposób przetwarzania dźwięku jest wyznaczany przez tryb, w jakim pracuje dany procesor. Urządzenie takie może być na przykład odpowiedzialne za dodawanie pogłosu albo też wzmacnianie zakresu pasma przenoszenia – występują tutaj tony niskie oraz tony wysokie. W taki sposób można między innymi uzyskać efekt przypominający dźwięk odtwarzany na hali widowiskowej albo jakimkolwiek większym pomieszczeniu. Dzięki regulacji tonów możemy ustawiać wiele innych parametrów dźwięku, aby dostosowywać jego brzmienie do naszych własnych preferencji. Pozwalają one na modyfikowanie dźwięku na bardziej zaawansowanym już poziomie, ale jednocześnie za ich pomocą można uzyskać naprawdę ciekawe efekty. Jedną z ostatnich kwestii na jakie musimy tutaj uważać jest ilość wyjść w danym amplitunerze, które pozwalają na podłączenie do niego innych urządzeń. Najważniejsze jest, abyśmy mogli podłączyć go do podstawowych źródeł obrazu i dźwięku, takich jak odtwarzacz CD/DVD czy też telewizor lub komputer. W wielu nowszych modelach nadal występują wejścia analogowe, pozwalające na podłączenie do nich urządzeń takich jak magnetofon czy magnetowid. Jeszcze inną grupę wejść i wyjść w amplitunerze stanowią te przeznaczone do przesyłania obrazu – chodzi tutaj głównie o cyfrowe wejścia HDMI, Euro oraz S-Video. Dzięki nim możliwe jest podłączenie do urządzenia telewizora, odtwarzacza DVD oraz nagrywarki.